9. Najstarsze relikwie

Badacze wieków średnich chrześcijaństwa bezsprzecznie uznali, że ze wszystkich świętych, których ciała zostały nienaruszone, choć przeleżały w grobach lata, a nawet wieki, ciało Cecylii ma status najtrwalszego. Są to najstarsze relikwie Kościoła katolickiego na świecie.

Czy ma to dziś dla nas jakieś znaczenie? „Wierni powinni czcić także święte ciała męczenników i innych żyjących z Chrystusem, gdyż były żywymi członkami Chrystusa i świątynią Ducha Świętego, który je wskrzesi do życia wiecznego i obdarzy chwałą i przez nie Bóg udziela ludziom wiele dobrodziejstw” - nauczał Sobór Trydencki.

Pierwszą relikwię św. Cecylii polecił wziąć kardynał Sfondrati. Postanowił wyjąć z grobu niewielki fragment zakrwawionego sukna, a jego niewielkie skrawki rozesłać do innych kardynałów w Rzymie. Odkrył, że do ostatniego skrawka, który chciał zostawić sobie, jest przyczepiony niewielki fragment kości świętej, skruszony zapewne od ciosu mieczem. Zachował tę część relikwii jako bezcenny skarb i umieścił ją wraz z czaszkami świętych Waleriana, Tyberiusza i Maksyma w oddzielnych relikwiarzach, by wierni mogli przy nich wznosić modlitwy do Boga.

za: Julia Palacz, Święta Cecylia, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz