8. Miejsce kultu

Ciało Cecylii zostało pochowane w katakumbach św. Kaliksta, a ona została zapisana w Kanonie rzymskim jako Święta Kościoła katolickiego. Według legendy papież Paschalis I miał we śnie wizję, w której Cecylia przekazała mu, gdzie zostały pochowane jej szczątki. W odnalezionym w katakumbach św. Kaliksta grobowcu odkryto ciało, które było w nienaruszonym stanie. Zostało ono przeniesione i złożone w nowo powstałej świątyni poświęconej św. Cecylii i konsekrowanej uroczyście w roku 821.

Świątynia została wybudowana w miejscu, gdzie stał dom św. Cecylii. Już po jej śmierci stał się on szybko miejscem kultu. Legenda głosi, że sama Cecylia przekazała przed śmiercią papieżowi Urbanowi I dom oraz wyraziła swoją wolę, aby w miejscu jej zamieszkania stworzył świątynię. 600 lat później, w IX wieku, z inicjatywy papieża Paschalisa I wybudowano w tym miejscu bazylikę. Jest to stojąca do dziś na rzymskim Zatybrzu Basilica di Santa Cecilia in Trastevere.

W 1599 roku z inicjatywy kardynała tytularnego bazyliki św. Cecylii, Paola Emilia Sfrondratiego, miał miejsce remont bazyliki oraz poszukiwania archeologiczne w podziemiach, w wyniku których odnaleziono sarkofag św. Cecylii. W marmurowej trumnie zamknięta była kolejna - wykonana z drzewa cyprysowego - w której spoczywało ciało świętej w nienaruszonym stanie, otulone białą szatą przetykaną złotem.

Odkrycie zyskało rozgłos, skłoniło także do osobistej wizyty papieża Klemensa VIII. W tym samym roku odbył się bardzo uroczysty ponowny pochówek. Odtąd kult św. Cecylii w Rzymie rozpoczął się na dobre i trwa do dziś.

Sama świątynia przez lata była poddawana kolejnym renowacjom i dobudowie nowych elementów, jak np. fasady projektu Ferdinanda Fugi w 1725 roku, co sprawiło, że obecnie niełatwo dopatrzeć się jej pierwotnej bryły.

za: Julia Palacz, Święta Cecylia, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz